Doğumgünü Pastası

Yayınlanma Tarihi May 4 2012 - 10:19am Yazar PartiPaketi
Doğumgünü kutlaması pastasız olmaz!
Milattan önce 3000 yıllarında Mısır ve Pers medeniyetlerinde görülen doğum günü kutlama adetine, Yunanlıların da bu adeti benimsemesiyle pasta kesme ritüeli de eklenmiş. Ayın ve avcılığın tanrıçası Artemis için her ayın altıncı günü yeniden doğuşunun şerefine kesilen pastaya ay ışığını simgeleyen mumların ilavesi de bu devirlerde olmuş. Yunanlarda da sadece erkeklerin doğum günleri kutlanmış hatta bu kutlamalar kişi öldükten sonra da devam etmiş…
Günümüzde ise pasta, doğumgünü kutlamalarının  vazgeçilmezi! Kişinin yaşı kadar mumun pastaya yerleştirilmesi, sonra da doğumgünü olan kişinin bir dileği eşliğinde mumları söndürmesi uğur sayılıyor.
Peki, doğum günü pastası seçerken nelere dikkat etmeli?
Pastanın büyüklüğü ne olmalı?
Pastaya fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız ne yapabilirsiniz?
Pastada hijyen şart: Satın aldığınız pastanın içeriğinden ve kullanılan malzemelerin kalitesinden emin olmalısınız: Katkı malzemesi içermeyen, doğal gıda boyalı, margarin yerine tereyağ kullanılanları seçin. Pastalarda bolca süt ve yumurta bulunduğu için malzemenin tazeliği, pastanın sıcak ortamda beklememiş olması çok önemli. Bu durum bakteri oluşumuna ve dolayısıyla zehirlenmelere yol açabiliyor.
Kaç kişiye ne kadar büyük pasta: Özellikle dekorlu pastalar kalın oldukları için bir porsiyon için normalde kesilenden daha ufak dilimler hesaplayabilirsiniz. 20 kişilik bir pasta genellikle 30 kişi için yeterli oluyor. Dilerseniz cup cake tarzı tek kişilik dekorlu pastalar da satın alıp kişi sayısına göre servis yapabilirsiniz.
Pasta dekoru önerileri: Diyelim parti veriyor, masrafa giriyorsunuz ve bütçeniz de dekorlu bir pasta satın almaya müsait değil. Çözümü var: Evde pişireceğiniz bir keki enlemesine ikiye kesip, arasına pastacı kreması ve meyve koyup, kremanın kalanıyla da üzerini kapatın. Pastanın üstünü dekorlu veya mesajlı mumlarla süsleyin. Maytap ve pasta fişeğini de unutmayın!
PartiPaketi’nden parti temanıza uygun doğumgünü pastanızı direkt satın alabilirsiniz. Güvenilir firmalar tarafından PartiPaketi’ne özel hazırlanan bu pastalar soğuk dolabı bulunan özel araçlarla kapınıza teslim ediliyor. Hem zahmetsiz, hem güvenli!

Yorum Yaz

You must be logged in to post a comment.